Strona główna / Aktualności/ Przyjęcia/ Przyjęcia rodzinne – jak zmieniły się na przestrzeni lat?

Przyjęcia rodzinne – jak zmieniły się na przestrzeni lat?

przyjecia-rodzinne

Uroczystości o charakterze rodzinnym mają bardzo długą tradycję: służą zacieśnianiu więzi oraz świętowaniu najważniejszych wydarzeń w życiu. Zmieniająca się rzeczywistość nie pozostała jednak bez wpływu na to, jak obecnie wygląda organizacja takich imprez. Jak więc było w przeszłości? I co zrobić, żeby były jeszcze lepiej? Sprawdź propozycje od Melon Catering.

 

Co wspominamy z przyjęć rodzinnych sprzed lat?

Podobnie jak w dzisiejszych czasach, tak kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu, w każdym domu odbywały się liczne przyjęcia rodzinne. Chrzciny, komunie, wesela oraz różnorodne jubileusze były znakomitą okazją do spotkań z bliskimi. Często stanowiły też jedyną możliwość nawiązania relacji z dalszymi krewnymi, których nie widywało się na co dzień.

Przypominając sobie dawne uroczystości, na pierwszy plan zazwyczaj wysuwa się aromat tradycyjnych, polskich potraw. Takie rodzinne wydarzenia były też głośne i gwarne. A także, co tu kryć, wiązały się ze wszechobecnym chaosem oraz pracochłonnym sprzątaniem. Całe szczęście, możesz to zorganizować nieco inaczej. Co się zmieniło?

Jakie różnice zaszły w doborze lokalizacji?

W poprzednich dekadach przyjęcia rodzinne odbywały się przede wszystkim w domach. Działo się tak z kilku powodów:

  • mniejsza liczba restauracji,
  • przywiązanie do tradycji,
  • problemy z transportem (na ulicach nie było wtedy tylu samochodów),
  • koszty organizacji.

W przeszłości nie było też znane takie pojęcie jak catering na imprezy. Domowe uroczystości były zatem standardem, mimo że często wiązały się z wieloma problemami. Popularne było choćby pożyczanie krzeseł i stołów od sąsiadów.

Jakie różnice zaszły w dekoracji pomieszczeń?

Nowoczesne czasy dają większe pole manewru nie tylko pod względem lokalizacji, ale też w kwestii ozdabiania miejsca, w którym odbywa się uroczystość. Kiedyś na stołach można było znaleźć kwiatki zerwane w ogrodzie, a wszelkie girlandy i łańcuchy były wykonane własnoręcznie z kolorowego papieru i bibuły.

Dekoracje na przyjęcia rodzinne to obecnie bardzo ważna część uroczystości. Mają one pasować do charakteru wydarzenia, a także odzwierciedlać upodobania organizatorów. Coraz częściej można też spotkać się z imprezami tematycznymi (np. aloha party) lub nawiązującymi do określonej stylistyki (m.in. glamour lub vintage).

przyjecia-rodzinne-jedzenie

Potrawy, bez których w przeszłości nie istniały rodzinne przyjęcia? Oczywiście rosół z makaronem, kotlety schabowe, jajka w majonezie i nóżki w galarecie! Teraz możesz wybierać spośród wielu różnych opcji, szczególnie jeśli zdecydujesz się na catering na imprezy. Mogą to być zarówno polskie klasyki, jak i też tradycyjne potrawy w nowoczesnej odsłonie lub orientalne i zupełnie oryginalne dania.

Menu imprezowe dobiera się pod kątem rodzaju wydarzenia (inne podaje się na weselu niż np. na urodzinach). Na stołach lądują także liczne przystawki, w tym modne obecnie finger foods. Jest pysznie i różnorodnie!

Planujesz przyjęcie rodzinne? Wybierz Melon Catering!

Marzysz o ciepłej rodzinnej uroczystości jak sprzed lat? Nic trudnego! Bez względu na to, czy zdecydujesz się wynająć salę, czy też postawisz na własny dom lub ogród, możesz liczyć na Melon Catering. Nasze menu jest dopracowane w każdym najmniejszym szczególe, tak aby zadowolić Twoich gości. Te smaki i tę wyjątkową atmosferę będziecie wspominać przez wiele lat.

Bezpłatna wycena
Twojego wydarzenia