Strona główna / Aktualności/ Lunch/ Pożegnanie pracownika w firmie: jak zorganizować taki dzień? 

catering-firmowy-melon

Pożegnanie wieloletniego pracownika firmy to dzień, któremu należy się szczególna uwaga. Proces ten nosi nazwę offboardingu i wymaga przygotowania. Dowiedz się, na czym polega offboarding, jak go należycie zakomunikować, przeprowadzić oraz uhonorować. Radzimy, jak najlepiej zmierzyć się z gruntownym przeprowadzeniem tego zadania, od komunikacji, poprzez przekazanie obowiązków, aż po wybór cateringu firmowego.

 

Offboarding i outplacement – co to jest?

Najprościej rzecz ujmując, offboarding lub outplacement to pożegnanie pracownika. Czasem odbywa się za sprawa decyzji przełożonego, a w innych przypadkach, z wyboru osoby odchodzącej z firmy. Bez względu na to, co jest przyczyną, niezwykle istotne jest należyte i sprawne zorganizowanie przebiegu tego procesu. Zwłaszcza w przypadku wieloletnich pracowników. Dowiedz się, jak zminimalizować negatywne aspekty tej zmiany, zapewnić firmie płynność, a także jak należycie uhonorować odchodzącego członka zespołu.


catering-na-spotkania-biznesowe

Jak zakomunikować zmiany w zespole

Dyplomatyczna komunikacja, z zachowaniem empatii, to podstawa pomyślnego offboardingu. To, jak zakomunikujemy członkowi zespołu te często trudne dla niego wieści, jest kluczowe. Przede wszystkim pokaż, jak bardzo cenisz odchodzącego pracownika. Komunikat rozpocznij od wyrazów uznania, a zakończ życzeniami pomyślności w nowej pracy.

Zaplanuj spotkanie z pracownikiem przed planowanym odejściem, aby uzyskać informację zwrotną na temat jego doświadczeń w firmie. Ta rozmowa jest jedną z ostatnich interakcji, jakie pracownik będzie miał z twoją firmą, dlatego ważne jest, aby została dobrze przeprowadzona.

Przekazanie obowiązków

Kolejnym krokiem jest przekazanie obowiązków odchodzącego pracownika pozostałym członkom zespołu. Oto co należy wziąć pod uwagę:

  • Zespół: Poinformuj team o zbliżającym się odejściu pracownika i monitoruj reakcję oraz potrzeby reszty pracowników. Dowiedź się, jakiego wsparcia potrzebują pozostali członkowie zespołu w efekcie offboardingu.
  • Klienci: Jeśli pracownik miał kontakt z klientem, stwórz plan działania dotyczący powiadamiania ich i przekazywania informacji o klientach.
  • Następca: Określ, kto będzie przejmował obowiązki, które podlegały odchodzącemu pracownikowi. Upewnij się, że dana osoba ma potrzebne informacje i umiejętności. Nie pozwól, aby pracownicy i klienci ucierpieli w trakcie zachodzących zmian w firmie.


fingerfood-spotkanie-biznesowe

Ostatni dzień w pracy

Ostatni dzień pracy odchodzącego pracownika należy adekwatnie uczcić. Dobrym posunięciem jest urządzenie spotkania pożegnalnego, które uhonoruje zasługi pracownika dla firmy oraz jego relacje z resztą zespołu. Podczas wydarzenia nie może zabraknąć poczęstunku. Idealnym rozwiązaniem będzie tu skorzystanie z usług firmy, która oferuje catering firmowy w Warszawie. Dodatkowym gestem może być wręczenie odchodzącemu upominku oraz kartki z podziękowaniami za czas i zasługi oddane firmie.

Szukasz cateringu firmowego? Sprawdź Melon Catering!

Jeśli przygotowanie offboarding jest na twojej liście zadań, proponujemy wyręczyć cię z jednej z istotnej kwestii: Oferujemy profesjonalny i sprawdzony catering na spotkania biznesowe w Warszawie już od wielu lat. Odwiedź naszą stronę, by przejrzeć, co mamy do zaoferowania. Melon Catering to doskonała opcja na biznesowe spotkania.

Bezpłatna wycena
Twojego wydarzenia